Share

Altınözü Zahter ve 2. Aba Güreşi Festivali Gerçekleştirildi

Altınözü Zahter ve 2. Aba Güreşi Festivali Gerçekleştirildi

                 Hatay İlimizin ve ilçemiz Altınözü'nün Tarım Ekonomisinde önemli bir yeri olan Altınözü Zahteri”nin tanıtımı için Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi'nin koordinatörlüğünde Mustafa Kemal Üniversitesi ve Hatay Gönüllüleri Konseyi Derneği işbirliğiyle “Altınözü Zahter ve 2.Geleneksel Aba Güreşi Festivali” 5-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında ilçemiz 15 Temmuz Milli İrade Parkında gerçekleştirildi. Festival programına,  Hatay Vali Yarımcısı Erol Özkan, Kaymakam Bülent Uygur, Belediye Başkanı Rıfat Sarı, AK Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Çüter,  Kumlu Belediye Başkanı İbrahim Pac, Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel,  AK Parti Altınözü İlçe Başkanı Yusuf Bulanık, MHP Altınözü İlçe Başkanı Adem Türk, Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, AK Parti Hatay Milletvekili aday adayları,  kurum amirleri, ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

                Festival Programı ikinci gününde, Hatay İlimizde üretilen 113 ton zahterin, Altınözü ilçemizde toprağa alın terlerini dökerek 102 tonunu üreten, emektar Zahter üreticilerimizin, 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda yöresel ürünlerin satışlarının yapıldığı stantların protokolün ziyaret etmesiyle başladı.  Kurulan yöresel ürün stantlarına İl ve İl dışından gelen vatandaşlar yöresel ürün satışları gerçekleştirildi.

                Program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibinin gösterileriyle devam etti.

                Festival Açılış konuşmasını yapan kaymakam Bülent UYGUR, “İlçemiz, Kozkalesi, Kamberli, Yunushan ve Sofular Mahallerimizde toplamda 1200 dekar alanda 300 ton üretimi yapılan Altınözü Zahterini ülke genelinde tanıtmak, üreticiler arasında ilçemizin önemli tarım ürünlerinden biri olan zahterin önemine dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla düzenlenen, Altınözü Zahter ve 2.Geleneksel Aba Güreşi Festivali’ne hepiniz hoşgeldiniz. Altınözü’nde ne organizasyon yapıyorsak yapalım onu en iyisini yapmanın gayreti içerisinde olduk. Çünkü bizim halkımız en güzeline layık. Yaklaşık 18 aydır sizlerin hizmetinizdeyiz. Altınözü Belediye Başkanımla beraber Merkezi Hükümetten ne gibi hizmetler getirebiliriz? Yerelde neleri daha güzelini yapabilirizin gayreti içerisindeyiz.  Altınözü’nde yüzümüz ak alnımız açık. Yaptıklarımızla gurur duyuyoruz. Geçmişten cesaret alarak daha güzel hizmetler yapmaya çalışıyoruz. Altınözü’nün iki ürününe zeytinden sonra dikkat çekmek istedik. Zahter borsası kurulması noktasında bir gayretlerimiz olacak.Festivalimiz ilçemize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

                Belediye Başkanı Rıfat Sarı, "Altınözü'nde 2 Z var. Birisi zeytin ve zeytinyağı, ikincisi de zahterdir. İlk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirdiğimiz Zeytin ve Zeytinyağı Festivali gerçekleştirildi. Şimdi de zahteri ulusal ve uluslararası pazarda tanıtmak piyasa oluşturmak için bir festival düzenliyoruz. Zahterin yanı sıra tarihi sporumuz olan Aba Güreşlerini unutturmamak ve gelecek nesillere aktarmak adına Aba Güreşleri festivalini de Zahter Festivali ile birleştirdik. Festivallerimize katılan tüm misafirlerimize teşekkür ediyor, festivalimizin ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

 

                Konuşmaların ardından Aba Güreşi müsabakaları gerçekleştirildi. Aba güreşini yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen organizasyon çekişmeli müsabakalara sahne oldu. Ulusal alanda yapılan müsabakalara yaklaşık 685sporcu katıldı. Türkiye’nin dört bir yanından Altınözü 2. Geleneksel Aba Güreşi müsabakalarına gelen sporseverlerimiz, Altınözü 15 Temmuz Milli İrade Parkındaki 7 Farklı kategoride mücadele eden güreşçilerimizin kıyasıya mücadelelerini izledi.

                Türkiye’nin geleceği çocuklarımız için, Altınözü 15 Temmuz Milli İrade Parkında Altınözü Zahter ve 2. Geleneksel Aba Güreşi Festivali kapsamında kurulan oyun eğlence alanında, çocuklarımız doyasıya eğlendi.

               

Altınözü Zahter ve 2. Geleneksel Aba Güreşi Festivali kapsamında düzenlenen aba güreşi müsabakalarında ağırsıklet kategorisinde, birinci İsa GÖÇEN( Kahramanmaraş),İkinci İbrahim SÜRMELİ( Altınözü), Üçüncü Enes BANDIRMA (Kahramanmaraş) oldu. Müsabakalarda yarışan ve dereceye giren sporcularımıza Kaymakam Bülent UYGUR ve Belediye Başkanı Rıfat SARI ödüllerini takdim etti.

                Altınözü Zahter ve 2. Geleneksel Aba Güreşi Festivali kapsamında Zeytindalı Korosu konseri gerçekleştirildi. 15 Temmuz Milli İrade parkında saat 20.00’da gerçekleştirilen konseri çok sayıda vatandaş izledi.3 semavi din, farklı mezhep ve meslekten insanların bir araya gelerek oluşturduğu “Zeytindalı Korosu” sergilemiş oldukları müziklerle izleyicilerden tam not aldı.Yaklaşık 1 saat süren konserde Korosu’nun şefliğini Müzik öğretmeni Ümit TOKGÖZ yaptı. Festival Zeytindalı Korosu Konseriyle son buldu.

 

 

 

Oluşturulma Tarihi : 09.05.2018