Share

"Altınözü Zahter ve 2. Geleneksel Aba Güreşi Festivali" Kapsamında Altınözü Kozkalesi Zahter Hasadı ve Üreticilere Yönelik Panel Düzenlendi.

"Altınözü Zahter ve 2. Geleneksel Aba Güreşi Festivali" Kapsamında Altınözü Kozkalesi Zahter Hasadı ve Üreticilere Yönelik Panel Düzenlendi.

Altınözü Zahteri”nin tanıtımı için Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi'nin koordinatörlüğünde Mustafa Kemal Üniversitesi ve Hatay Gönüllüleri Konseyi Derneği işbirliğiyle “Altınözü Zahter ve 2.Geleneksel Aba Güreşi Festivali” kapsamında, ilçemiz kozkalesi mahallesinde Temsili Zahter Hasadı ve Zahter Üreticilerine Yönelik panel düzenlendi.
Kozkalesi Mahallesi'nde düzenlenen festivalin ilk gününde Kaymakam Bülent Uygur ve Belediye Başkanı Rıfat Sarı, Hatay İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet ANDİÇ, Kurum amirleri, askeri erkân, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, zahter üreticileri ve vatandaşlarla beraber, yöresel baharat zahterin hasadını yaptı.
Hasadın ardından Kozkalesi çok amaçlı salonda zahter üreticilerine yönelik panel düzenlendi. Panele; Kaymakam Bülent Uygur ve Belediye Başkanı Rıfat Sarı, Hatay İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet ANDİÇ, Kurum amirleri, askeri erkân, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, zahter üreticileri ve Kozkalesi halkı katılım gösterdi.
Kaymakam Bülent UYGUR, “Hatay ilimizi Altınözü ilçesinde 2 Z bir araya gelerek; Altınözü zeytinyağı ve zahterini Türkiye ‘ye tanıtımını yaparak ilçemizin ekonomik değeri olan ürünlerin marka değerini arttırmayı hedefliyoruz. Geçen sene 1. Düzenlediğimiz, Zeytin ve Zeytinyağı Festivalini düzenledik. Türkiye’de zahter üretiminde 4 sıradayız. Hatay ilimizde toplamda 113 ton zahter üretimi yapılmaktadır. İlçemiz zahter üretiminin 102 tonunu üretmektedir. Panelimizin amacı, çiftçilerimizin ürettiği zahterin, ekonomik değer kazanması ve marka değerinin arttırılmasıdır. Festivalimiz ilçemize hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
Belediye Başkanı Rıfat SARI, “ İlçemizin önemli tarım ürünü olan zahterin tanıtılması ve marka değerinin arttırılması için festivalimizi düzenleme kararı aldık. İlçemizin ve sofralarımızın vazgeçilmez lezzeti olan zeytin ve zahterin tanıtımını yapmak için elimizden geleni yapacağız.İlçemizde ilkini gerçekleştirdiğimiz festivalimiz hayırlı olsun.Hepinize teşekkür ediyorum.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Hatay İl Müdürü Mehmet ANDİÇ, “Üreticilerimiz de el verirse biz de kurum olarak, başta hibe yönünden olarak, her türlü desteğe hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Bu festivalde emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.
Açılış konuşmalarının ardından Üreticilere Yönelik Panel düzenlendi. Panele; Çiftçi Mehmet KELEŞ Mona GAZEL, Kadriye ÇAĞLAYAN, Dilşat Bozdoğan KONUŞKAN, Cengiz BALKAN, Erdal DAGİSTAN, Alpaslan KAYA katıldı. Zahter üreticilerine; Hatay İli Zahter Alanlarında Görülen Önemli Hastalıklar, Zararlılar ve Çözüm Önerileri, Bitki Hastalık ve Zararlilari, Zahterin işlenmesi ve muhafaza teknikleri, Türkiye’de Tıbbı ve Aromatik Bitkiler üretim ve Dış Ticaret Potansiyeli, Bölgemizde Zahter üretim ve Maliyet analizi, Zahterin Biyomedikal Ürünlerde Kullanımı hakkında sunumlar gerçekleştirildi.

Panel, soru cevap bölümüyle son buldu.

 

 

 

 

Oluşturulma Tarihi : 09.05.2018