Share

İlçemizde, Şehit Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

İlçemizde, Şehit Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.


İsrail'in acımasız saldırılarıyla şehit düşen Filistinli kardeşlerimiz için, öğle namazından sonra ilçemiz Merkez Ulu Camisinde gıyabi cenaze namazı kılındı. İlçe vaazı Ali Bahadır ÖZDEMİR’in kıldırdığı gıyabi cenaze namazına, Kaymakam Bülent UYGUR, Belediye Başkanı Rıfat Sarı, Kurum amirleri, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
           
            İsrail askerleri, ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde, 60 Filistinliyi şehit etti, 2 bini aşkın Filistinliyi de yaraladı. Müslümanların ilk kıblesi ve Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in miraç yolculuğuna çıktığı yer olan Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapan Kudüs, en sıkıntılı günlerini yaşıyor.
 
            Kaymakam Bülent UYGUR, “ Yaklaşık 500 yıldır tüm dinlerin barış içerisinde yaşadığı Filistin’de İsrail tarafından vahşet yaşanıyor.1948 yılından bu güne kadar Kudüs kan ağlıyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra birileri tarafından İsrail Devlet’i kuruldu. O günden bu güne kadar birileri tarafından, İsrail sürekli organizma gibi büyütüldü. İsrail, Filistinli Müslüman kardeşlerimizin yaşam alanlarını ihlal ederek, sürekli bir genişleme içerisinde Filistin topraklarını işgal ettiler. Hicretten yaklaşık 1,5 yıl sonra Allah’ın emriyle kıblemizi Mescid-i Aksa'dan Kâbe’ye çevirdik. Yönümüz Kıble olsa da gönlümüz her zaman Mescid-i Aksa ile birliktedir. İlk kıblemiz olan Mescidi Aksa, o günden bu güne Müslümanların gönlünde yaşıyor ve kıyamete kadar da yaşamaya devam edecektir. Ramazan Ayı’nın arifesinde canlı yayınlarda hep beraber büyük bir vahşete tanıklık ettik. Bu olaydan ders çıkarmamız lazım. Biz, Müslümanların biraz daha düşünmeleri gerekmektedir. Cübbeyle, sarıkla bu işin olmayacağını, bizim daha çok çalışıp teknolojide ve savunma sanayide daha güçlü olmamız gerektiğini bir kez daha aklımıza getirmemiz gerekiyor. Türkiye, Nükleer silahı olan çok güçlü bir ülke olursa, Amerika ile yarışacak bir düzeye gelirse, bu gün Filistin’de ne Yahudi’nin sesi çıkabilir, ne de İslam karşıtlarının İslam üzerinde oyun kurmaları söz konusu olabilir. Türkiye’nin son 15 yılda hızlı kalkınma haberleri, birilerinin Büyük resimde Türkiye’yi hedeflediklerini, ancak bunu başaramadıkları için Türkiye’nin etrafını oyduklarını görüyoruz. Eğer Mescidi Aksa düşerse bir gün Türkiye’nin de düşeceğinin işaretidir. Ancak birileri istedi diye Kudüs başka bir devletin başkenti olamaz. Kudüs İslam ümmetinin ezeli ve ebedi başkentlerinden biri olarak kalacaktır. Bütün dünyanın bunu böyle bilmesi gerekmektedir. Gazze'de şehit olan Filistinli kardeşlerimize, Allah'tan rahmet, yaralı kardeşlerime acil şifalar diliyorum.” dedi.
 
Belediye Başkanı Rıfat SARI, “Buradan hem İsrail’i hem de onların baba ağaları olan Amerika’yı buradan kınıyoruz. Her daim mazlumların yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz.” 
Oluşturulma Tarihi : 17.05.2018