Share

Hatay’ın Altınözü ilçesinde turşu yapım yarışması düzenlendi.

Altınözü’nde turşunun en güzeli seçildi
Altınözü İlçesi’nde Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) katkılarıyla Altınözü Kaymakamlığı koordinatörlüğünde, Altınözü Halk Eğitim Merkezi tarafından hayata geçirilen 'Pamuk Eller Yöresel Ürünleri Üretiyor Projesi'ne katılan 20 kadın kursiyerin hazırladığı birbirinden lezzetli turşular yarıştı.
Altınözü Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen yarışmada önceden hazırlanan 43 çeşit turşuların tatlarına tek tek bakılarak jüri üyeleri tarafından puanlama yapıldı.
Turşuların arasında mantar, dolma biber, maydanoz, nane, sarımsak gibi değişik tatlar da yer aldı.
Yarışmanın sonunda salatalık, acur(kıtte) ve kelek en çok beğenilen turşular arasından seçildi. En az beğenilen turşular ise soğan, sarımsak ve patates turşuları oldu. Bu iki kategoride dereceye giren kursiyerlere hediyeleri jüri üyeleri tarafından verildi.
Yarışmada jüri üyesi olarak Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı’nın eşi Meryem Sarı, Altınözü Devlet Hastanesi Başhekimi Batuhan Kunt, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Güner, Halk Eğitim Müdürü Eren Bayırlı, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Ahmet Zümre, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Çağlar Kaya, Altınözü Devlet Hastanesi Anestesi Doktoru Sevcan Büyük yer aldı.
Gıda Mühendisi ve aynı zamanda Pamuk Eller Yöresel Ürünler Projesinin Eğitmeni Derya Bilmez, proje kapsamında 20 tane kursiyerle beraber tarladan sofraya üretim yaptıklarını vurguladı.
Altınözü İlçesi’nde üretilen ürünlerin üretimini gerçekleştirdiklerini ifade eden Bilmez, şunları kaydetti: “Amacımız 20 tane kursiyerlerimizin kendi yaptıkları işleri mesleğe dönüştürmeleri. Bu kapsamda da burada eğitimlerini alıyorlar. Doğru bildikleri yanlışları öğreniyorlar, yanlış bildiklerini burada düzeltiyorlar. Yaptıkları ürünleri satışa sunarak kendi ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Kurslarımız sayesinde hem ekonomik, hem psikolojik hem de sosyolojik destek oluyor. Büyük bir market zinciriyle anlaştık. Ürünlerimizi orada satışa sunuyoruz. Ayrıca ürünlerimizin dışında burada on beş günde bir farklı lezzetleri deneyerek tadımlarını yapıyoruz. İlçedeki hocalarımızı çağırıyoruz. Bu kişilerin içerisinde kurum müdürleri, çalışanları, protokol eşleri ile çok sayıda kişi bulunuyor. Onlardan aldığımız iyi notlara göre üretimlerimizi yaparak satışa sunacağız. Bu kapsamda çalışmalarımız devam edecek. Hanımlarımıza hem ekonomik hem de sosyal destek olmayı hedefliyoruz.”
4 çocuk annesi kursiyer Fatma Yalçın ise; “Bu projeyi duyar duymaz katılmak istedim. Hem maddi hem de manevi yönden bizlere destek oluyor. Bu proje sosyal aktivite açısından da çok güzel. Evimize ek gelir oluyor. Çocuklarım için ben de bir anne olarak yatırımlarımın olmasını istiyorum. Burada reçel ve turşu çeşitlerini üretiyoruz. Bizler tarlalarımızda ne yetiştiriyorsak onların reçel ve turşusunu yapıyoruz. Üretimlerimizi daha sonra satışa sunuyoruz. Oradan gelen gelirle biz bayanlara eşit paylara bölünerek paylaştırılıyor.” Dedi.

  Altınözü'nde Kadınlar En Güzel Turşu İçin Yarıştı

Oluşturulma Tarihi : 10.07.2018