Share

Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali 27-28 Ekim 2018 tarihleri arasında 15 Temmuz Milli İrade Parkında gerçekleştirilecek.

 
Altınözü’nün ve ilçe ekonomisinde önemli bir yeri olan Zeytin’in tanıtımı için Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi’nin organizasyonu ile bu sene 2’ncisi düzenlenecek olan Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali 27-28 Ekim 2018 tarihleri arasında 15 Temmuz Milli İrade Parkında gerçekleştirilecek.
Festivale sayılı günler kala ilçede festival hareketliliği de hız kazandı.
Festival programı 27 Ekim 2018 Cumartesi günü Atatürk Anıtına Çelenk Bırakılması ve Festival Kortej yürüyüşü ile başlayacak. Sezonun ilk Zeytin Hasadı, Altınözü Belediyesi Yeni Hizmet Binası Açılışı, “Altınözü’nde Zeytin Hasadı” Konulu Belgesel Film Gösterimi, Altınözü Müftülüğü Yatılı Hafızlık Kuran Kursu Temel Atma Töreni, Canan Karatay ile Sağlıklı Yaşam Söyleşisi ve Zeytin Tadında Yaşam Programıyla festival coşkusu devam edecek.
Festivalin ikinci günü olan 28 Ekim 2018 Pazar
günü, “Altınözü Zeytin Kupası Dağ Bisikleti Yarışması” ile başlayacak olup, Altınözü Zeytin
Temalı Uluslararası Fotoğraf Yarışması, çeşitli aktiviteler ve yarışmalarla devam edecek, Zeytin Dalı
Korosu Solo Konseri ile Festival programı
sona erecek.
Geçen yıldan edinilen tecrübeler ışığında misafirlere daha kaliteli bir içerikle dolu program sunulması hedefleniyor.
 
BAŞKAN SARI: FESTİVALİMİZE TÜM VATANDAŞLARIMIZI BEKLİYORUZ 
 
Festival ile ilgili konuşan Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, “Altınözü İlçemiz; Zeytinlik alanı varlığıyla Hatay Zeytinlik alanlarının % 33’ne sahip olup, Hatay ilimizin Zeytinyağı üretiminin yaklaşık %50’sini üretmektedir. Zeytin ve Zeytinyağı üretiminde önemli bir paya sahip olan ilçemiz mevcut birçok zeytin çeşidinin aynı zamanda gen kaynağıdır. Bu nedenle bölgenin gelecekte önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olabilmesi temel hedefimiz arasında yer alması nedeniyle; Altınözü Zeytin ve Zeytinyağını ülke genelinde tanıtmak, üreticiler arasında ilçemizin önemli tarım ürünlerinden biri olan Zeytinin önemine dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla Zeytin ve Zeytinyağı Festivalinin 2.’sini düzenleyeceğiz. Zeytin diyarı Altınözü ilçemiz, birçok tarihi mekânı içinde barındırmaktadır. Altınözü Yunushan Roma Nekröpolü, Koz Kalesi, Doğu Akdeniz’in tek Zeytin Müzesi, Kırkgöz Mağaraları, Altın Zeytin Cam Seyir Terası ve inanç turizmiyle Altınözü ilçemizi, ülkemizde hızla gelişen turizm sektöründe daha ön plana çıkartarak, turizm alanında hak ettiği noktaya getirmek festivalimizin hedefleri arasındadır.
27-28 Ekim 2018 tarihinde, ilçemizde yapılacak “2. Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ne tüm halkımız davetlidir” ifadelerini kullandı.
 
Oluşturulma Tarihi : 24.10.2018