Share

Başkent'te Hatay Günleri

FUARIN GÖZDESİ ALTINÖZÜ ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI OLDU

Birleşmiş Milletler ve UNESCO tarafından ’Yaratıcı Şehirler Ağına’ gastronomi alanında katılan Hatay’ın, sosyal yapısını, tarihini, kültürel doku ve üretim değerlerini tanıtmak amacıyla düzenlenen "6.Başkentte Hatay Günleri" açılış töreni Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirerek ses getirdi. Mehteran ve halkoyunları gösterisi ile başlayan açılış töreninde, Hatay’ın önemli mitolojik simgelerinden olan Su Perisi Dafne ve Işık Tanrısı Apollon’u temsilen özel kostüm giyen gençler hazır bulundu.

Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi her sen yapılan “Hatay Günlerinde” olduğu gibi bu sene de tanıtım günlerine ortaklaşa açtıkları stant fuarın açıldığı ilk günden buyana vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Gastronomi alanında UNESCO'nun yaratıcı şehirler ağına katılan Hatay'ın yöresel tatları 5 Kasım Pazar gününe kadar çok sayıda yerli ve yabancı konuğu Başkentte ağırlıyor. Organizasyonun katılımcıları arasında yer alan Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi, bu yıl da fuarın en fazla ilgi gören stantlarından biri oldu. Standa gelen vatandaşları Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ve Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı karşıladı. Ziyaretçilerle yakından ilgilenen Kaymakam Uygur ve Başkan Sarı, bol bol anı fotoğrafı çektirdi.

BAŞKAN RIFAT SARI: “FUARI DOLU DOLU YAŞIYORUZ”

Fuarlar örf ve adetleri yaşatmanın yanında kültürlerin sergilenmesi açısından da büyük önem taşımaktadır. Festivaller yöre insanını tanıştıran, kaynaştıran, kültür ve turizme katkı sağlayan özelliğe sahip olduğunu vurgulayan Başkan Sarı, “fuarda çok sayıda vatandaşımıza ulaşıyoruz ve fuar boyunca yerel yöneticilik anlayışımızı halkımızla paylaşıyoruz. Halka yönelik ve halk için yapılan hizmetlerimizi yakından görmek için ziyaretçilerimizi mutlaka standımıza bekliyoruz. Yurt içinde ve yurt dışında Altınözü zeytinini ve zeytinyağını tanıtıp markalaştıracağız. Zeytin hasadının yapıldığı şu günlerde zeytinin bereket coşkusu ile fuarın coşkusunu bir arada yaşıyoruz. Bizde Altınözü’müzün tüm değerlerini tanıtmak, göstermek için buradayız. Son yıllarda zeytincilikte önemli artış kaydedilmektedir. Üretime bağlı olarak tüketiminde artırılması için bilim insanları, devlet, üretici ve üniversitelerin iş birliği içinde olması gerekir. Altınözü Belediyesi olarak fuar süresince çeşitli etkinlikler düzenleyip, Altınözü’nün altın suyu diye herkes tarafından hitap edilen zeytinyağını tanıtacağız” Şeklinde konuştu.

Oluşturulma Tarihi : 03.11.2017